Podziękowanie

Niewygłoszone podziękowanie na obchodach 100-lecia Liceum im. St. Batorego w dniu 15 października 2018 roku

W imieniu osób, które otrzymały dyplomy ukończenia naszego Liceum 50, 60 i więcej lat temu, serdecznie dziękuję Dyrekcji Szkoły oraz Stowarzyszeniu Wychowanków za możliwość uczestnictwa w tej podniosłej uroczystości.

Korzystając z okazji, chcę się zwrócić do uczniów, którzy właśnie złożyli piękną przysięgę. Ja wiem, że młodzież nie lubi rad i pouczeń. Ja też tego nie znosiłem w waszym wieku. Wiem, że sami dobrze wiecie, co i jak robić. Pozwólcie mi podzielić się dwiema refleksjami.

Pierwsza: miejcie świadomość, że żyjecie w kraju, w którym wasza przyszłość, wasza kariera, wasze sukcesy zależą tylko i wyłącznie od was. Zależą od waszego talentu, pracowitości i od odrobiny szczęścia. Żyjcie w zgodzie z sobą realizujcie swoje nawet najbardziej zwariowane pomysły, spełniajcie najbardziej niezwykłe marzenia, bo tylko takie życie – w zgodzie z sobą – da wam satysfakcję.

Druga refleksja dotyczy patriotyzmu. Dziś nie trzeba biegać z pistoletem i budować barykady. Dziś patriota to po prostu porządny, uczciwy człowiek. Nie jest nim ten, kto powiewa bez przerwy flagą i z byle okazji śpiewa hymn. Patriota to ten, kto sprząta po swoim psie, kto przestrzega prawa i uczciwie płaci podatki, kto jest wrażliwy na krzywdę innych, kto chce pomagać słabszym i ten, kto nie godzi się na zawłaszczanie naszych wolności, ten, kto czuje się Polakiem, ale także Europejczykiem.

Życzę wiec wam, młodsi koledzy, realizacji waszych marzeń w Polsce, we wspólnej Europie.

Marek Młynarski uczeń Liceum im. St. Batorego 1966-1968